Zimowisko w Bieszczadach. 06-14.02.2016r.

okolicy Weklic znajduje się 5 miejsc, w których archeologowie zlokalizowali stanowiska kultury wielbarskiej identyfikowanej z plemionami Gotów i Gepidów przybyłymi ze Skandynawii.
Po odejściu znacznej części Gotów i Gepidów na południe w IV w n.e okolice Weklic zajęte zostały przez ludność zachodniobałtyjską, zwaną później Estami albo Prusami. Jak poświadczają znacznie późniejsze dokumenty krzyżackie, wieś nosiła również pruską nazwę Pomen, Pomenen.
Kilka kilometrów na północny zachód od wsi zbudowali Prusowie trzy grody obronne, stanowiące elementy jednego potężnego założenia obronnego. Jego pozostałości w postaci trzech grodzisk zachowały się do dnia dzisiejszego. W czasach niemieckich nosiły one nazwy Schweden Schanze (Szwedzki Szaniec) oraz Grosse i Kleine Schlossberg (Mała i Duża Góra Zamkowa).
W te historyczne miejsca udaliśmy się przy pięknej pogodzie. Bez problemu znaleźliśmy ślady po dwóch grodziskach. Pierwsze na wysokiej górze, która stromym zboczem pochyla się nad rzeczką Bierutówką a drugie, nieco niżej na zachód w widłach dwóch strumieni.
Zahaczyliśmy również o betonowy wodospad, chyba największy na Wysoczyźnie Elbląskiej.
Po wydostaniu się z licznych parowów, pokonując strumienie i mnogie przeszkody, na skraju świerkowego zagajnika rozpaliliśmy ognisko. Panującą wokół ciszę zagłuszał tylko świergot dwóch siostrzyczek, które na rajd zaprosiła "Jari". Dziesięcioletnia Kamila i dwunastoletnia Adriana przyjechały z Gdańska. Były bardzo dzielne i z powodzeniem dotrzymywały kroku "Włóczybutom".
Okolice Weklic są bardzo urozmaicone i nadają się znakomicie do wędrówek zarówno pieszych jak i rowerowych. Po nasyceniu się smakołykami przyniesionymi ze sobą w plecach ruszyliśmy do Przezmarka leśnym duktem, który po kilkuset metrach przeszedł w szeroką, usłaną kałużami drogę polną. Widoczna w oddali wieża przezmardzkiego kościoła była naszym azymutem.
Przy sklepie we wsi rozstaliśmy się z maluchami, którym potrzebny był transport. Sami asfaltem poszliśmy do Elbląga.