Dlaczego      Historia     O opiekunie     Nasz skład     Super Włóczybut     Małżeństwa
turystyka?

Historia


Historia powstania naszej sekcji

anim powstała sekcja turystyczna, imprezy turystyczne organizowane były wcześniej w elbląskim Kolegium Nauczycielskim w latach 1997-1998. Mniej więcej raz w miesiącu odbywały się rajdy po Wysoczyźnie Elbląskiej i okolicach Elbląga dla tych studentów, którzy chcieli odrobić nieobecności na zajęciach wychowania fizycznego. Były to kilkunastoosobowe grupy prowadzone przez druha krętymi morenowymi ścieżkami. Dosyć szybko ta forma zajęć zdobyła dużą popularność i jeszcze w Kolegium zaczęli na rajdy przychodzić studenci, którzy nie byli zobligowani obowiązkowymi zajęciami. Grupa się powiększała, bowiem jedną z zalet jest otwartość sekcji. Można było przyprowadzić ze sobą na rajd kogoś z rodziny, znajomego. Najczęściej gośćmi na wędrówkach były sympatie studentek i studentów.

Po rozpoczęciu działalności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, zapotrzebowanie na tego rodzaju wysiłek fizyczny i tę formę kultury fizycznej, zwiększyło się kilkakrotnie. Chętnych do "włóczenia" się po bezdrożach w pierwszym roku działalności Uczelni było już około setki. Powstał problem, bowiem typowe zajęcia wychowania fizycznego w swojej ubogiej strukturze nie przewidywały rajdów i marszów na orientację. Sytuację uratował powstający przy PWSZ Akademicki Związek Sportowy. Jedną z pierwszych sekcji, która powstała przy AZS PWSZ i od razu najliczniejszą, była sekcja - turystyki i marszów na orientację. Szefem sekcji został druh.

Jednym z głównych założeń sekcji było i jest propagowanie turystyki w jej najprostszej formie - długich, kilkugodzinnych spacerach. Teren otaczający Elbląg jest do tego wprost wymarzony. Wysoczyzna Elbląska ze swoim polodowcowym ukształtowaniem, bogata florą i fauną, tajemniczymi historycznymi miejscami, jest krainą potrafiącą zachwycić nie tylko turystycznych smakoszy, ale również niedzielnych turystów. W szeregach naszej sekcji byli i są prawdziwi entuzjaści turystyki, studenci, którym odpowiada ten sposób spędzenia wolnego czasu. Sekcja daje możliwość uczestniczenia w rajdach wszystkim tym studentom, którym znudziły się typowe zajęcia wychowania fizycznego na sali sportowej.

Do zobaczenia na szlaku.