Rezerwat Przyrody Parów Węgry

Nazwa rezerwatu:   Parów Węgry

Położenie:

Województwo:        Pomorskie
Gmina:                     Sztum
Miejscowość:          Węgry

Powierzchnia:       22,15 ha

Typ:                        leśny

Rok utworzenia:   1968

Zarządca:               OZLP Gdańsk Nadleśnictwo Kwidzyn Leśnictwo Polanka



Został on utworzony w 1968. Zajmuje obszar 22,15 ha i ma chronić fragment starego, naturalnego lasu mieszanego oraz zadrzewienia śródpolne o charakterze naturalnym z okazałymi dębami.

W miejscowości Węgry jest dość głęboki jar, w którym płynie potoczek wpadający do Nogatu. Górna krawędź jaru leży na wysokości około 50 m n.p.m. a wylot jego łączy się z dawnym korytem Nogatu. Stoki jaru są strome, a miejscami nawet urwiste. Prawie cały obszar pokryty jest drzewostanem mieszanym z nieliczną domieszką gatunków iglastych. Najokazalsze dęby są szacowane na 300- 400 lat. Prócz tego występują stare buki, jawory, lipy, brzozy, lipy, olchy, jesiony a z iglastych stare sosny, świerki i modrzewie. Krzewy są bogato reprezentowane przez takie gatunki jak kalina koralowata, kalina hordowina, wiciokrzew suchodrzew, dzika róża, wawrzynek wilczełyko, tarnina, tojad dzióbaty, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, kopytnik pospolity. Najbogatsza jest roślinność zielona.

Przy wylocie jaru do starego ujścia Nogatu na stoku północnym pozostał duży skłon z roślinnością o charakterze stepowym. Rośnie tam szczeć pospolita, centuria pospolita, goryczka gorzkawa i inne. Wędrówka tym zalesionym jarem, który ma kształt odwróconej litery "S" jest dość trudna.